Chorvatsko jako inspirace evidence tržeb

Ve 14 zemí Evropské unie existuje některá z forem evidence tržeb. Jsou medzi nimi krajiny jako: Itálie, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Belgie, Litva, Malta, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Kypr a taky Slovinsko. Většina těchto zemí zatím používá klasické registrační pokladny a v Belgie se to například týká jen stravování.

 

snimka-obrazovky-2016-09-30-o-15-14-40

 

Online evidence tržeb

Online evidence tržeb, kterou chce zavést i současná vláda, funguje od roku 2013 v Chorvatsku a  také na Slovensku, ve Slovinsku a částečně i v Maďarsku. Maďarský systém je označován někdy jako “hybridní”, protože maďarská vláda rozhodla v roce 2012 o připojení registračních pokladen do online systému Národní daňové a celní správy. Podobný systém jako v Maďarsku se používá i v Rumunsku.

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

Chorvatsko a EET

Inspiraci k elektronické evidenci tržeb našlo české ministerstvo financí v Chorvatsku. Právě Chorvatsko je propagátorem tohoto nástroje, které poměrně masově zavedlo do většiny odvětví svého hospodářství. Hlavním impulsem pak byly úniky zejména v odvětví restaurací a služeb v cestovním ruchu, kde unikaly Chorvatskému státu velké částky na daních.

Kdo jiný by se neměl seznámit s praktickým uplatňováním EET v Chorvatsku než právě Češi, kterých navštěvuje Chorvatsko více než 700 tisíc ročně? Každý kdo v Chorvatsku o prázdninách byl a kupoval si třeba jen zmrzlinu, se mohl přesvědčit o tom, že aplikace EET je velmi jednoduchá a bezproblémová. Se zavedením EET se v Chorvatsku snížila například sazba DPH na restaurační služby z 25 na deset procent. Výběr DPH ovšem zůstal podle dostupných údajů přibližně stejný.

I přísné postihy spojené s porušováním povinností EET však neodradili některé podnikatele, zejména v restauracích od nevydávání účtenek. S tím jsme se setkali v Chorvatku několikrát, byť jen velmi ojediněle. Podnikatelé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že se jedná pouze o turisty a nikoliv kontrolory, pak při odmítání vydání účtenky argumentují tím, že zařízení pro vydávání účtenek aktuálně nefunguje, takže bohužel musí vydat jen papírové potvrzení.

Slovensko a povinná evidence tržeb

Slovenský systém evidence tržeb přes internet vláda zavedla coby doplněk ke klasickým registračním pokladnám. Na Slovensku musejí obchodníci a další podnikatelé evidovat přijatou hotovost od zákazníka v registrační pokladně již několik let. Pro řadu profesí v oblasti služeb ale platila výjimka. To se změnilo začátkem loňského dubna. Vtedy stát s cílem omezit daňové úniky rozšířil povinnou evidenci tržeb do dalších sektorů ekonomiky. Nově musejí vydávat zákazníkům účtenky z registrační pokladny například hoteliéři, lékaři, veterináři, advokáti a cestovní kanceláře.

Účtenková loterie

Chorvatskem se inspirovalo i Slovinsko, které po zkušebním provozu zavedlo EET od letošního ledna. Stejně jako v Chorvatsku také Slovensko či Slovinsko zavedlo účtenkovou loterii, která má motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v loterii je většinou peněžitá výhra.

Kritika a nefunkčnost systémů

Kritici EET také poukazují na to, že v jihoevropské zemi po zavedení evidence skončilo 50.000 podnikatelů. Podle dnes již bývalého chorvatského ministra financí se ale jednalo o administrativní zrušení nefunkčních živností. Podle ministra se navíc v letech 2012 až 2013 tržby zvedly v průměru asi o polovinu. A napr. v pohostinství do bylo dokonce o 100 procent, v malých obchodech kolem 70 procent.

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1