Typy pokladních míst a EET

Na trhu se nachází velké množství systémů a typů pokladních míst. Přinášíme vám detailní analýzu jednotlivých typů pokladních míst. Jejich výhody, nevýhody ale i náklady spojené s jejich koupí a obsluhou. Taky analyzujeme ty typy pokladních míst, které jsou vhodné v souvislosti se zavedením EET.

typy-pokladnich-mist-a-eet

Typy pokladních míst a EET

 

1. Smartphone a bezdrátová tiskárna

Toto řešení je levné a vhodné i do nejmenších provozů s velmi malým obratem zákazníků nebo tržeb. Pro gastronomické provozy a střední a velké provozy není toto řešení považováno za vhodné. Smartphone je nutno doplnit bezdrátovou tiskárnou pro tisk účtenek.

Cena: smartphone od 2 800 Kč, tiskárna od 2 200 Kč a software 250 Kč měsíčně.

Výhody: nízké pořizovací náklady.

Nevýhody: není vyrobeno pro daný účel, nízká životnost, častý servis, software může mít omezené funkce, většinou malá výdrž na baterie.

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

2. Tablet a bezdrátová tiskárna

Jedná se o levné řešení a je taky určeno do malých provozů s malým obratem zákazníků i tržeb. Zařízení tohoto typu není primárně určeno pro nasazení v obchodě nebo v gastronomii, nicméně malý provoz maloobchodní jednotky s desítkami vydaných účtenek může s takovým řešením vystačit.

Cena: tablet od 3 000 Kč, tiskárna od 2 200 Kč a software 250 Kč měsíčně.

Výhody: nízké pořizovací náklady, předpoklad výhodných nabídek ze strany dodavatelů, zajištění zálohování dat pro případ ztráty nebo poruchy zařízení.

Nevýhody: není vyrobeno pro podobný účel, jedná se vesměs o spotřební zařízení, nízká životnost, malá výdrž na baterie.

hellocash-tablet-ansicht

 

3. Kompaktní přenosná zařízení bez cloudových služeb

Jedná se profesionální řešení do malých provozů s desítkami vydaných účtenek, včetně gastronomických zařízení. Řešení je zejména vhodné pro obchodníky bez stálé provozovny či tam, kde není stanovené pokladní místo. Toto zařízení v sobě integruje veškeré funkce nutné pro evidenci tržeb, včetně schopnosti vytisknout účtenku.

Cena: od 13 000 Kč.

Výhody: stabilita provozu, jednoduchá obsluha, předpoklad výhodných nabídek ze strany dodavatelů v souvislosti se zavedením EET, vč. možnosti zapůjčení.

Nevýhody: omezené funkce, nevhodné do velkých provozů, nízký uživatelský komfort – chybí možnost sofistikovanějšího vyhodnocování, pohodlnějšího nastavení a zajištění kontinuity/zálohování dat pro případ ztráty/poruchy zařízení.

 

4. Kompaktní přenosná zařízení s cloudovými službami

Zařízení cca o velikosti větší kalkulačky v sobě integruje veškeré funkce nutné pro evidenci tržeb, včetně schopnosti vytisknout účtenku. Jedná se profesionální řešení do malých provozů s desítkami vydaných účtenek, včetně gastronomických zařízení. Řešení je zejména vhodné pro obchodníky s nároky na vyhodnocování prodeje bez stálé provozovny či tam, kde není stanovené pokladní místo. Pro střední a velké provozy není toto řešení považováno za vhodné.

Cena: zařízení od 6 000 Kč a software několik stovek Kč měsíčně.

Výhody: stabilita provozu, jednoduchá obsluha, sofistikované vyhodnocování a pohodlné nastavení.

Nevýhody: omezené funkce, nevhodné do velkých provozů, nižší uživatelský komfort.

 

5. All-in-one kompaktní zařízení

Tento typ zařízení není vhodné pro velké provozy ale je vhodný spíše pro menší a střední gastronomické provozy, které vyžadují vyšší odolnost použité technologie.

Výhody: nízké pořizovací náklady, integrovaná tiskárna účtenek a čtečky karet pro identifikaci zákazníků, uživatelský komfort díky internetovému portálu, možnost připojení váhy či skeneru čárového kódu.

Nevýhody: nevhodné do velkých provozů, střední odolnost.

Cena:  zařízení od 11 000 Kč a software od 250 Kč měsíčně.

 

6. PC pokladny

Toto řešení je vhodné od středních a až po velké provozovny, nebo rovněž do sítí provozoven. Tyto pokladní systémy jsou většinou konfigurovány na míru pro každý jednotlivý provoz, dle jeho požadavků a potřeb.

Cena: zařízení a software od 32 000 Kč.

Výhody: možnost nasazení různých pokladních softwarů, řada pokročilých pokladních softwarů, profesionální funkcionalita.

Nevýhody: vyšší cena oproti registračním pokladnám, servisní náklady.

 

7. Jednoúčelové pokladny

Toto řešení lze považovat za vhodné od středních až po velké provozovny, nebo do sítí provozoven. Tyto pokladní systémy jsou většinou konfigurovány na míru pro každý jednotlivý provoz, dle jeho požadavků a potřeb.

Cena: od 56 000 Kč včetně software.

Výhody: vysoká stabilita systému, vysoká životnost hardware a profesionální funkcionalita.

Nevýhody: vyšší cena oproti registračním a PC pokladnám.

 

V případě některých typů pokladních míst jako „registračních pokladen“, je třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich připravenosti na EET.

Jak poznat, zda moje pokladna vyhovuje pro provoz EET?

– pokladna má již dnes připojení na internet nebo alespoň síťové rozhraní, případně lze toto rozhraní dokoupit jako volitelné příslušenství od výrobce pokladny

– dodavatel deklaruje, že je schopen upravit systém v pokladně tak, aby byl připraven na EET (jedná se zejména o možnost on-line dotazu na servery finanční správy při uzavírání účtenky a dále možnost ukládání off-line účtenky do paměti při výpadku spojení)

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 64 = 73