Máte vlastnosti správného podnikatele?

Mnozí lidé sní o otevření vlastního podniku, ale ne každý je pro podnikání stavěný. Co myslíte, je možné se pravým vůdcem stát, nebo se jím musíte narodit? Není to až tak jednoznačné, nicméně úspěšní podnikatelé mají společné následující vlastnosti:

vlastnosti podnikatele

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

Disciplína

Úspěšný podnikatel musí umět nastolit disciplínu sám sobě, stanovit pracovní hodiny, dodržovat termíny, shánět klienty a vyvarovat se lákavým rozptýlením, jako je například televize.

Šetrnost

Abyste se vyvarovali bankrotu v časech, kdy vaše podnikání teprve roste, nebo stagnuje, musíte umět šetřit a někdy se naprosto uskrovnit, než se zase budete moci postavit na nohy. Úspěch vašeho podnikání se musí stát prioritou číslo jedna, nad přáním dopřát si nové věci sám pro sebe. Často bývá vhodné umět šetřit i v lepších časech a připravit si finanční zálohu pro období, kdy vaše podnikání neponese žádné zisky.

Sebevědomí

Abyste se uměli správně prodat, musíte se stát svým největším fanouškem. Pokud nevěříte tomu, že jste jedničkou v tom, co děláte, nikdo jiný vám to také neuvěří. Podnikání nikomu jen tak nespadne do klína, musíte být schopní se propagovat a ptát se po práci kdykoliv a kdekoliv.

Dobré komunikační schopnosti

Klienti neumí vždy přesně vyjádřit svá očekávání. A raději, než hádat, co si přesně přejí, musíte být připraveni ptát se na spoustu otázek. Je rovněž dobré ptát se na jejich názor v průběhu a po skončení přidělené práce.

Skromnost

Někteří klienti od vás budou požadoat bezchybnost, nicméně pokud nebudete schopní omluvit se když uděláte chybu, nepočítejte s budoucími zakázkami.

Upřímnost a čestnost

Když podnikáte sami na sebe, vaše reputace je jedním ze základních pilířů. Nemáte za sebou image velké firmy, která za vás vyžehlí občasné prohřešky. Vy sami jste společností a vy sami jste zaměstnancem, takže cokoliv děláte se odrazí na vašem podnikání.

Vynikají schopnosti vedení záznamů

Je velmi důležité vědět, kdy je potřeba odeslat faktury, kdy platíte sami sobě, kdo dluží peníze vám, jaké množství financí má váš podnik, jakých zisků jste dosud dosáhli a jakých je potřeba dosáhnout v příštích obdobích. Podrobné a přesné záznamy jsou nezbytné pro finanční zdraví vašeho podniku a nepostradatelné pro daňové účely.

Motivace

Úspěšným podnikatelem se nestanete bez přičinění. A i když si myslíte, že máte den na odpočinek, neodkládejte důležité úkoly na poslední chvíli. Je lepší udělat toho co nejvíce během klidnějšího období, protože nikdy nevíte co přinese další den. Čím dříve se vypořádáte s jedním úkolem, tím dříve můžete začít pracovat na dalším, a tím více vydělaných financí. Schopnost dodržovat lhůty dává vašim klientům důvěru, že se na vás mohou spolehnout.

vlastnosti podnikatel

Flexibilita

Některá období budou hektičtější, než jiná a zakázky přijdou neočekávaně. Budete muset umět upravit vaše podnikání a pracovní rozvrh, abyste si našli čas na splnění zakázek vašich klientů.

Schopnost stanovit hranice

Přestože je dobré být flexibilní, musíte rovněž umět nastavit reálné hranice pro splnění očekávání vašich klientů. To se nemusí dít výslovně, ale spíš se stane normou, kterou naučíte lidi, jak se k vám chovat. Nezvedejte telefon a neodpovídejte na e-maily po pracovních hodinách, neakceptujte nesplnitelné lhůty a nedovolte klientům smlouvat o fakturách nebo neplatit za odvedenou práci.

Dobré zdraví

Podnikatel nemá nárok na nemocenskou dovolenou, takže budete muset pracovat při nemoci, nadělat si práci potom, anebo se vyrovnat s ušlými zisky.

Schopnost vytvořit rovnováhu

Pro workoholické typy, kteří pracují z domova je těžké rozpoznat kdy nastal čas přestat pracovat a dát si pauzu. Pro ty, kteří rádi relaxují je naopak těžké zabrat se do práce. Ať už spadáte do té první, nebo té druhé skupiny, jako podnikatel si musíte sami umět nastavit rovnováhu, kdy je čas pracovat a kdy je čas odpočívat.

Optimismus

Ne vždy budete mít dostatek práce a ne vždy se vám podaří získat práci, nebo klienty, které si přejete. Nesmíte přestat neustále vyhledávat práci a udržovat pozitivní myšlení, nebrat si odmítnutí osobně.

Shrnutí

Vaše osobní charakteristiky mají velký vliv na vaši schopnost uspět jako podnikatel. Možná jste se našli ve většině těchto bodů, potom jste pro podnikání zrození. Pokud ne, nikde není psáno, že nemůžete uspět jako podnikatel, pokud na sobě budete neustále pracovat.

Získejte kompletní kontrolní seznam k pokladnám

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =